Sokol Rosice nad Labem

Sokol Rosice nad Labem

Cesta do minulosti II: 1945

Cesta do minulosti II: 1945 - obrázek

Cesta do minulosti II: 1945 - obrázek

Jeden z nejtěžších roků v historii rosické kopané byl rok 1945. Vzhledem k tomu, že místní hřiště obsadilo německé vojsko, nebylo ani kde sehrát utkání. Ke konci druhé světové války navíc nacisté odvlekli zakladetele rosického fotbalového oddílu Josefa Skalu do koncentračního tábora v Terezíně, kde " po bestiálním zacházení ze stran německých vrahů", zemřel. V době, kdy se celý svět potýkal s následky válčení, klub posílal příspěvky na obnovu do různých obcí, např. do Holic, Broumova aj. Ke konci podzimní sezony kráčelo v I.B třídě rosické mužstvo od debaklu k debaklu a potýkalo se s nedostatkem hráčů, proto na vlastní žádost jim byly poslední dva zápasy první poloviny soutežě se Sezemicemi a Čívicemi kontumovány.

" Od srpna 1944 až do dnešní doby, nevyvíjela se sportovní činnost takovou měrou, jak tomu tradice klubu předepisuje.

Co se výkonů na hřišti týká, upadá výkon mužstva víc a víc, na čemž má největší vinu dlouhotrvající válka a nyní v poslední době též zákaz her s kluby vzdálenějšími, a tak úspěchů dosahují jen naši nejmladší žáci.

Schůze a porady se nekonají vůbec, za prvé pro zákazy a pak v dnešní době má každý starostí, že mu nezbývá ani čas.

Nyní, v době příprav na jarní zápasy se nám na hřište nastěhovala německá branná moc a tak v jarních zápasech budem ještě bez hřiště.

Pevně doufáme, že již v nejkratší době bude válka skončena a opět nastane na našem krásněm hřišti ruch a obecenstvo sehlédne výkony hodné mužstva tak staré klubové tradice.

Psáno v březnu 1945

Jindra Pospíšil"

A ještě jeden zápis v klubové " zápisové knize"

"Květen 1945 úterý 8.

KONEC VÁLKY

a doufejme že i konec neúspěchů našich mužstev na hřišti a nová síla a chu´t do práce všech členů Sport. klubu Rosice n./Lab.

Sportu a nové Českolovenské republice zdar!

Květen 1945"

24.07.2010 22:10:12
fotbalrosice
7. Sezemice
 15
8. Kameničky
 14
9. Rosice n. L.
 13
10. Zámrsk
 12
11. Řečany n. L.
 11
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one