Počátky rosického fotbalu

Psal se rok 1905 a několik žáků navštěvující měšťanské a střední školy v Pardubicích odkoukalo od místních chlapců novou hru, která byla na úplném začátku. Mezi těmito nadšenci byli Josef Skala, Ruda Křepelka, Zdeněk Pilař, L. Dolenský, bratři Kmoníčkové a další. S mnoha obtížemi, ale s obrovským nadšením se uskutečnil na západní straně borového lesíka pana Topiče první zápas v historii Rosic. S výsledkem 3:3 se domácí rozešli s týmem 3. měšťanky v Pardubicích.

Rok 1906 je rokem založení sportovního kroužku, který položil základy pro ustavení fotbalového klubu.

V období mezi lety 1907 - 1911 se kopalo na návsi před školou, ovšem přes odpor sousedů. Bylo sehráno několik zápasů pod jménem SK POLABÍ ROSICE. Prvním velkým vzorem byl populární sportovec SK Pardubice Ota Reich, od kterého se rosičtí učili základní technické prvky.

V roce 1912 bylo na výroční schůzi dohodnuto, aby se SK ROSICE přihlásili k Českému svazu foootballovému, což umožnilo rozšíření styků s dalšími kluby ( AFK Pardubice, SK Přelouč, SK Sezemice a další ). S příchodem válečných let ustoupil fotbal do pozadí a nastala stagnace až do roku 1919.

26.09.2008 15:09:35