Sokol Rosice nad Labem

Sokol Rosice nad Labem

Psal se rok 1905 a několik žáků navštěvující měšťanské a střední školy v Pardubicích odkoukalo od místních chlapců novou hru, která byla na úplném začátku. Mezi těmito nadšenci byli Josef Skala, Ruda Křepelka, Zdeněk Pilař, L. Dolenský, bratři Kmoníčkové a další. S mnoha obtížemi, ale s obrovským nadšením se uskutečnil na západní straně borového lesíka pana Topiče první zápas v historii Rosic. S výsledkem 3:3 se domácí rozešli s týmem 3. měšťanky v Pardubicích.

Na prvním sněmování po válce byl zvolen předsedou Ing. Jar. Jarkovský. Za předsednictví Rudy Křepelky získal klub nové hřiště na pozemcích paní Topičové za roční nájem 800 Kčs. Výkonnost klubu stoupala a jeho popularita se rozšířila do celé oblasti východních Čech. Časté pozvánky k zápasům přicházely z Jaroměře, Hradce Králové Týniště, Náchoda, Skalice, Chrudimi.
Květen 1945 - všichni si konečně mohli svobodně vydechnout, ale následky války byly hrozné. Někteří sportovci se již na trávník nevrátili a na hřišti bylo téměř vše zničené. Znovu bylo nutno začít prakticky od začátku. Činnost klubu se začala rozvíjet díky několika obětavcům a za všechny uveďme Fráňu Rosůlka, Jar. Netymacha, L. Košťálka, bratry Diveckých Jánských a další. V roce 1946 se již fotbal hrál, ale se střídavými úspěchy.
Rok 1950 - 51 je mezníkem, kdy se fotbalisté stali členy TJ SOKOL ROSICE a tím bylo rozhodnuto o samostatnosti oddílu kopané. Další dva roky jsou však znovu krizové. Návrh Jiskry Semtín na sloučení s divizním oddílem byl výborem Sokola zamítnut.

Činnost klubu v tomto období byla provázena finančními problémy, neboť příspěvky od ČSTV nemohly pokrýt náklady na činnost. Proto se v činnosti klubu objevuje pravidelně pořádání sportovního karnevalu a dalších akcí, které zajišťují finanční výpomoc. V tomto období se dostal na vrchol své sportovní kariéry Karel Vojtěch st. který byl 5x vyhodnocen jako nejlepší hráč.

V letech 1975 - 1977 si mužstvo udržovalo stále svůj standart v I. B třídě a až v roce 1978 si vybojovalo svýmu výkony postup do I.A třídy. Rosice si postup vybojovali a stali se nejúspěšnějším nováčkem-zástupcem našeho okresu. Mužstvo v této třídě se udrželo až do jara 1980, kdy se po matných výkonech opět vrátilo do I.B třídy. Podíleli se na tom odchody některých hráčů i fandů, ketří jim věřili, že se mužstvo vzchopí a vrátí se zpět. Bohužel to byla marná touha hráčů i fandů, ale takový je sport. Snad chybělo sportovní štěstí nebo sportovní srdce, které by bušilo pro oddíl. A tak se hrálo se střídavými úspěchy, až do roku 1996, kdy mužstvo k údivu všech spadlo až do okresního přeboru. Bylo to veliké zklamání jak pro hráče, tak i pro diváky. Byl to trapas, neboť klub tento rok slavil 90 let od svého založení. Byla to opravdu hořká pilulka. Snad jen slabou náplastí bylo, že v rámci oslav "Stará Garda" porazila 4:3 slavnou pražskou AMFORU, za kterou hrál František Veselý, Salava, Rosák a další. U domácích se o vítězství zasloužili bývalí hráči klubu - Karel Vojtěch st., Karel Vojěch ml., Šimůnek, Kozel, Dušek, Hanč, Filona, Sůra, Uhlíř, Pavel st., Rosůlek st. a další.

V roce 1997 se mužstvo pět vrátilo do I. B třídy a bylo to opravdu překvapení hlavně díky výkonnosti hráčů. Byl to nástup nové generace, která měla zájem o hru. Oporou bylli hráči Aleš Svoboda, Lukáš Hamerský, Petr Šedivý, Martin Urbánek, Petr Praus a další. Znovu se střídali úspěchy s neúspěchy, ale mužstvo se udrželo.

7. Sezemice
 15
8. Kameničky
 14
9. Rosice n. L.
 13
10. Zámrsk
 12
11. Řečany n. L.
 11
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one